Výhody a nevýhody tlakového čištění potrubí

Potřebujete nechat vyčistit kanalizaci? ✔ Je tlakové čištění potrubí ideální volbou?

Tlakové čištění potrubí. Jaké jsou výhody a kdy se vyplatí využít?

Ucpaná nebo znečištěná kanalizace je poměrně běžným jevem. Existuje několik metod, jak průtočnost zvýšit a odstranit překážky odtoku. Jednou z nich je tlakové čištění potrubí, které se ovšem nehodí v každém případě. Kdy je vhodné, jaké jsou jeho výhody a nevýhody se dočtete v článku.

Jak probíhá tlakové čištění potrubí?

Tlakové čištění potrubí je hojně využívaná metoda v místech, kde nehrozí vytopení odpadní vodou po natlakování kanalizace.

Zásadním prvkem jsou čistící hlavice, které jsou našroubované na tlakové hadici. Mají v sobě usazené keramické trysky (dýzy), ze kterých vycházejí paprsky vody. Voda proudí z trysek takovou rychlostí, že hlavice trysky i s tlakovou hadicí je tažena (pomocí vodního paprsku, který se opírá do stěn trub) tažena směrem vpřed, zpravidla proti toku proudících odpadních vod. Hlavice je jakási tažná raketa v trubce.

Vyměnitelné trysky, úhel navrtání otvorů (pod určitým úhlem), slouží různým účelům. Lze použít například trysky rotační, trysky kopinaté, s řezným vodním paprskem vycházející zepředu trysky, bahenní, rotační trysky s vibrací, vysokotlaké trysky apod.

O čištění potrubí se postará tlak a podtlak

Nečistoty jsou při tlakovém čištění odstraněny nejen vodou, ale také podtlakem, který se využívá jako sací prostředek pro odstranění – odsátí nánosů z revizní šachty. Spolu s vodou jsou nasávány také nečistoty jako je písek, bahno nebo kameny. Tlakové čerpadlo je schopno vyvinou tlak až do výše dvou set bar.

Výhody a nevýhody tlakového čištění potrubí

Výhody tlakového čištění potrubí

Tlakové čištění potrubí důkladně odstraní veškeré nečistoty a kanalizace zůstane bez sedimentů, a tím pádem se zvýší její průtočnost. Hodí se téměř pro všechny průměry kanalizačního potrubí, které nejsou menší než DN 50 mm. K tlakovému čištění potrubí lze využít celou řadu trysek, které si poradí s různými typy znečištění.

Nevýhody tlakového čištění potrubí

Tlakové čištění potrubí nelze využít všude. Například v místech, kde hrozí zatopení prostorů. Pokud jde o větší objem čištění, je nutné pro vodu jezdit nebo využít vůz s recyklační nástavbou. Zároveň se nehodí pro aplikaci v potrubí malých průměrů.